Motorový olej patrí medzi najdôležitejšie prevádzkové kvapaliny v každom automobile. Napriek tomu ide o jednu z oblastí, v ktorej majú motoristi najviac otázok. Aký olej je vhodný pre moje vozidlo? Aký je rozdiel medzi olejom 5W-30 a 5W-40? Čo znamenajú normy ACEA alebo API? Je lepší syntetický alebo polosyntetický olej? A môžem použiť iný olej, než odporúča výrobca?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že motorový olej je len obyčajná kvapalina. V skutočnosti ide o technologicky veľmi vyspelý produkt, ktorého zloženie ovplyvňuje životnosť motora, spotrebu paliva, výkon aj množstvo škodlivých emisií. Moderné motory sú konštruované s mimoriadne presnými výrobnými toleranciami a často využívajú turbodúchadlá, priame vstrekovanie paliva, filtre pevných častíc (DPF) alebo benzínové filtre GPF. Práve preto je výber správneho oleja dôležitejší ako kedykoľvek predtým.

Použitie nesprávneho motorového oleja môže mať za následok zvýšené opotrebovanie motora, tvorbu usadenín, poškodenie turbodúchadla, zanášanie filtra pevných častíc alebo v krajnom prípade aj vážne poškodenie motora. Naopak, správne zvolený olej zabezpečí spoľahlivé mazanie všetkých pohyblivých častí, ochranu pred koróziou, efektívne odvádzanie tepla a dlhú životnosť motora.

Prečo je motorový olej taký dôležitý?

Mnohí vodiči si myslia, že úlohou motorového oleja je iba mazanie motora. V skutočnosti plní niekoľko mimoriadne dôležitých funkcií naraz.

1. Mazanie pohyblivých súčiastok

Počas chodu motora sa piesty pohybujú rýchlosťou niekoľkých metrov za sekundu a kľukový hriadeľ môže dosahovať viac ako 6 000 otáčok za minútu. Medzi jednotlivými kovovými súčiastkami vzniká obrovské trenie. Motorový olej vytvára tenký mazací film, ktorý zabraňuje priamemu kontaktu kovových plôch a výrazne znižuje ich opotrebenie.

2. Chladenie motora

Hoci hlavným chladiacim médiom je chladiaca kvapalina, významnú časť tepla odvádza práve motorový olej. Ochladzuje piesty, ložiská, turbodúchadlo a ďalšie vysoko namáhané komponenty, ku ktorým sa chladiaca kvapalina nedostane.

3. Čistenie motora

Pri spaľovaní paliva vznikajú sadze, uhlíkové usadeniny a ďalšie nečistoty. Moderné motorové oleje obsahujú detergentné a disperzné prísady, ktoré tieto nečistoty zachytávajú a udržiavajú ich v oleji, až kým ich nezachytí olejový filter.

Práve preto je pri každej výmene oleja nevyhnutné meniť aj olejový filter. Starý filter môže byť zanesený a nedokáže zachytiť nové nečistoty.

4. Ochrana proti korózii

Vo vnútri motora vzniká vlhkosť, kyslé zlúčeniny a produkty spaľovania. Bez kvalitného oleja by dochádzalo ku korózii kovových dielov. Moderné aditíva vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá predlžuje životnosť motora.

5. Tesnenie spaľovacieho priestoru

Motorový olej pomáha utesniť priestor medzi piestnymi krúžkami a stenou valca. Vďaka tomu sa zlepšuje kompresia motora, znižuje spotreba oleja a zvyšuje účinnosť spaľovania.

6. Ochrana turbodúchadla

Moderné turbodúchadlá pracujú pri rýchlostiach presahujúcich 200 000 otáčok za minútu a ich ložiská sú mazané výhradne motorovým olejom. Použitie nekvalitného alebo nesprávneho oleja patrí medzi najčastejšie príčiny poškodenia turbodúchadla.

Z čoho sa skladá motorový olej?

Motorový olej nie je len rafinovaná ropa. Ide o komplexný produkt pozostávajúci z dvoch základných zložiek.

Základový olej

Predstavuje približne 70 až 90 % objemu motorového oleja. Môže byť:

  • minerálny,
  • polosyntetický,
  • syntetický,
  • alebo vyrobený modernou technológiou hydrokrakovania.

Práve kvalita základového oleja ovplyvňuje odolnosť voči vysokým teplotám, stabilitu viskozity či životnosť oleja.

Balík aditív

Zvyšných 10 až 30 % tvoria chemické prísady, ktoré dávajú oleju jeho jedinečné vlastnosti. Patria sem:

  • detergenty,
  • disperzanty,
  • antioxidanty,
  • protipenivé prísady,
  • protioderové aditíva,
  • modifikátory trenia,
  • inhibítory korózie,
  • depresanty bodu tuhnutia,
  • zlepšovače viskozitného indexu.

Práve kvalita aditív odlišuje prémiové motorové oleje od lacných alternatív.

Minerálny, polosyntetický alebo syntetický olej?

Ide o jednu z najčastejších otázok vodičov.

Minerálny olej

Minerálne oleje sú vyrábané priamo z rafinovanej ropy. Sú vhodné najmä pre staršie motory s jednoduchšou konštrukciou a kratšími intervalmi výmeny.

Ich výhodou je nižšia cena, nevýhodou horšia tepelná stabilita, vyššia tvorba usadenín a kratšia životnosť.

Polosyntetický olej

Polosyntetické oleje predstavujú kompromis medzi cenou a výkonom. Kombinujú minerálny základ so syntetickými zložkami, čím ponúkajú lepšiu ochranu motora a vyššiu odolnosť voči starnutiu.

Najčastejšie sa používajú vo vozidlách vyrobených približne medzi rokmi 1995 až 2010.

Syntetický olej

Moderné syntetické motorové oleje predstavujú technologickú špičku. Vynikajú:

  • výbornou tekutosťou pri nízkych teplotách,
  • vysokou tepelnou stabilitou,
  • nízkou odpariteľnosťou,
  • dlhou životnosťou,
  • lepšou ochranou turbodúchadla,
  • nižším opotrebením motora,
  • nižšou spotrebou paliva.

Práve syntetické oleje odporúča väčšina výrobcov moderných automobilov.

Na trhu nájdete kvalitné syntetické oleje značiek Castrol, Shell, Mobil, Motul, TotalEnergies, Valvoline, Ravenol, Liqui Moly, JPN, GM či Mannol. Pri výbere sa však nikdy nerozhodujte len podľa značky. Najdôležitejšie sú vždy viskozita a schválenia výrobcu vozidla.

Prečo nestačí vybrať olej iba podľa viskozity?

Veľa vodičov sa pri nákupe riadi iba údajom 5W-30 alebo 5W-40. Ide však iba o jednu z vlastností oleja.

Dva rôzne oleje s označením 5W-30 môžu mať úplne odlišné zloženie, odlišné balíky aditív a najmä rozdielne schválenia výrobcov automobilov. Napríklad olej určený pre vozidlá koncernu Volkswagen nemusí byť vhodný pre motor BMW alebo Mercedes-Benz, aj keď majú rovnakú viskozitu.

Preto je potrebné sledovať tri základné parametre:

  • viskozitnú triedu SAE,
  • výkonnostné normy ACEA a API,
  • originálne schválenia výrobcu vozidla (OEM Approval).

Práve kombinácia týchto troch údajov zaručuje, že motor bude spoľahlivo chránený počas celej životnosti oleja.

Ako čítať označenie motorového oleja? Čo znamená 0W-20, 5W-30 alebo 5W-40?

Jednou z najčastejších otázok motoristov je význam označení ako 0W-20, 5W-30 alebo 5W-40. Mnohí sa domnievajú, že vyššie číslo znamená kvalitnejší olej alebo že olej 5W-40 je automaticky lepší ako 5W-30. V skutočnosti však ide o označenie viskozitnej triedy podľa normy SAE (Society of Automotive Engineers), ktorá opisuje správanie oleja pri nízkych a vysokých teplotách. Nevypovedá však o jeho kvalite ani o tom, pre aký motor je určený.

Motorový olej musí spoľahlivo fungovať počas zimných mrazov aj v letných horúčavách. Zároveň musí zabezpečiť okamžité mazanie pri studenom štarte a vytvoriť dostatočne pevný mazací film pri prevádzkovej teplote motora, ktorá sa pohybuje okolo 90 až 110 °C. Práve preto dnešné motorové oleje používajú viacrozsahové viskozitné triedy.

Prvé číslo pred písmenom W označuje správanie oleja pri nízkych teplotách. Písmeno W pochádza z anglického slova Winter. Čím je toto číslo nižšie, tým lepšie si olej zachováva tekutosť počas studených štartov. Olej s označením 0W bude pri silných mrazoch prúdiť motorom rýchlejšie ako olej 10W, čím sa skráti čas, počas ktorého jednotlivé komponenty pracujú bez dostatočného mazania.

Druhé číslo vyjadruje viskozitu pri prevádzkovej teplote. Olej s označením 30 vytvorí pri zahriatom motore o niečo tenší mazací film než olej triedy 40, ktorý je pri vysokých teplotách hustejší. To však neznamená, že olej s vyšším číslom je automaticky vhodnejší. Každý motor je skonštruovaný s určitými výrobnými toleranciami a jeho konštruktéri presne určujú, akú viskozitu má olej spĺňať.

Moderné benzínové motory s nízkou spotrebou paliva sú často navrhnuté pre oleje 0W-20 alebo 5W-30. Naopak, niektoré staršie motory alebo výkonnejšie agregáty môžu vyžadovať olej 5W-40 či 10W-40. Ak výrobca odporúča 0W-20, použitie hustejšieho oleja môže zhoršiť mazanie pri studenom štarte, zvýšiť spotrebu paliva a negatívne ovplyvniť činnosť variabilného časovania ventilov.

Je možné použiť inú viskozitu?

Táto otázka patrí medzi najdiskutovanejšie témy na automobilových fórach. Odpoveď však nie je univerzálna.

Ak výrobca vozidla povoľuje viac viskozitných tried, môžete použiť ktorúkoľvek z nich za predpokladu, že olej zároveň spĺňa predpísané výkonnostné normy a schválenia. Niektoré automobilky napríklad povoľujú použitie oleja 0W-30 aj 5W-30 v závislosti od klimatických podmienok alebo štýlu jazdy.

Naopak, ak výrobca jednoznačne predpisuje konkrétnu viskozitu, nie je vhodné experimentovať. Moderné motory využívajú veľmi úzke mazacie kanály, variabilné olejové čerpadlá či hydraulické napínače rozvodov, ktoré sú navrhnuté pre presne definované vlastnosti oleja.

Prečo nestačí kúpiť akýkoľvek olej 5W-30?

Na regáloch predajní nájdete desiatky motorových olejov s označením 5W-30. Môže sa preto zdať, že ide o totožné produkty. Opak je pravdou.

Jeden olej môže byť určený pre motory koncernu Volkswagen s filtrom pevných častíc, ďalší pre vozidlá Ford, iný pre benzínové motory General Motors a ďalší pre moderné agregáty Mercedes-Benz. Všetky môžu mať označenie 5W-30, no ich chemické zloženie, balík aditív aj schválenia výrobcu budú odlišné.

Dobrým príkladom je Castrol EDGE 5W-30 LL, ktorý spĺňa schválenia Volkswagen 504.00/507.00, Porsche C30 a Mercedes-Benz MB 229.31/229.51. Ide o výbornú voľbu pre mnohé vozidlá koncernu Volkswagen vybavené filtrom pevných častíc.

Na druhej strane Mobil 1 ESP 5W-30 síce používa rovnakú viskozitnú triedu, no disponuje odlišným balíkom aditív a ďalšími schváleniami výrobcov. Je navrhnutý tak, aby poskytoval maximálnu ochranu moderným motorom vybaveným systémami na úpravu výfukových plynov.

Podobne aj Shell Helix Ultra ECT C3 5W-30, Motul 8100 X-clean EFE 5W-30, TotalEnergies Quartz Ineo Long Life 5W-30 alebo Valvoline SynPower XL-III 5W-30 síce nesú rovnaké označenie SAE, no každý z nich je určený pre inú skupinu motorov a schválení.

Práve preto sa pri výbere motorového oleja nikdy nerozhodujte iba podľa viskozity alebo značky. Vždy porovnávajte aj normy ACEA, API a originálne schválenia výrobcu vozidla.

Ako ovplyvňuje viskozita životnosť motora?

Motorový olej vytvára medzi pohyblivými súčiastkami tenký ochranný film. Ak je olej príliš riedky pre konkrétny motor, nemusí pri vysokom zaťažení zabezpečiť dostatočné mazanie. Naopak, príliš hustý olej môže pri studenom štarte prúdiť pomalšie, čo znamená, že niektoré časti motora zostanú niekoľko sekúnd bez optimálnej ochrany.

Práve studené štarty patria medzi najnáročnejšie prevádzkové situácie. Odborné štúdie uvádzajú, že významná časť opotrebenia motora vzniká práve počas prvých sekúnd po naštartovaní, keď sa olej ešte nedostal ku všetkým mazacím miestam. Preto výrobcovia moderných motorov čoraz častejšie predpisujú oleje s nízkou zimnou viskozitou, ako sú 0W-20 alebo 0W-30.

Výber správnej viskozity má vplyv aj na spotrebu paliva. Oleje s nižším vnútorným odporom znižujú mechanické straty motora, čo môže priniesť miernu úsporu paliva a nižšie emisie CO₂. Aj preto automobilky pri vývoji nových motorov smerujú k olejom s nižšou viskozitou. Samozrejme, vždy za predpokladu, že motor je na takéto mazivo konštrukčne pripravený.

Môže kvalitnejší olej predĺžiť životnosť motora?

Áno, ale iba vtedy, ak spĺňa požiadavky výrobcu vozidla. Prémiové syntetické oleje obsahujú kvalitnejšie základové oleje a modernejšie aditíva, ktoré si dlhšie zachovávajú svoje vlastnosti. Lepšie odolávajú oxidácii, vytvárajú menej usadenín a účinnejšie chránia motor pri vysokom zaťažení.

V ponuke AutodielyPRO.sk nájdete motorové oleje renomovaných výrobcov, ako sú Castrol, Shell, Mobil, Motul, TotalEnergies, Valvoline, Ravenol, Liqui Moly, JPN, GM či Mannol. Každá z týchto značiek ponúka produkty určené pre konkrétne motory a schválenia výrobcov automobilov.

Najdôležitejšie však nie je vybrať „najdrahší“ alebo „najznámejší“ olej. Rozhodujúce je, aby jeho viskozita, výkonnostné normy a OEM schválenia presne zodpovedali požiadavkám vášho vozidla. Len tak bude motor spoľahlivo chránený počas celej životnosti olejovej náplne.

Čo je norma ACEA a prečo je pri výbere motorového oleja dôležitejšia ako samotná viskozita?

Pri výbere motorového oleja väčšina vodičov sleduje iba označenie 5W-30 alebo 5W-40. Skúsení mechanici však vedia, že viskozita je iba jedným z parametrov. O tom, či je olej skutočne vhodný pre konkrétny motor, rozhodujú predovšetkým výkonnostné normy a schválenia výrobcu vozidla. Medzi najvýznamnejšie patrí norma ACEA, ktorá určuje, aké nároky musí motorový olej spĺňať.

Skratka ACEA pochádza z francúzskeho názvu Association des Constructeurs Européens d'Automobiles, teda Európske združenie výrobcov automobilov. Organizácia združuje najväčších európskych výrobcov vozidiel a stanovuje technické požiadavky na motorové oleje používané v moderných automobiloch.

Na rozdiel od viskozitnej klasifikácie SAE norma ACEA neposudzuje hustotu oleja, ale jeho výkonnosť. Hodnotí napríklad schopnosť chrániť motor pred opotrebovaním, odolnosť voči oxidácii, tvorbu usadenín, stabilitu pri vysokých teplotách, kompatibilitu s filtrami pevných častíc či úsporu paliva.

Pre vodiča to znamená jednoduchú vec – dva oleje s rovnakou viskozitou 5W-30 môžu mať úplne odlišné vlastnosti. Jeden môže byť určený pre moderný diesel s filtrom DPF, druhý pre starší benzínový motor bez emisčných systémov. Ak by ste ich zamenili, mohli by ste skrátiť životnosť motora alebo poškodiť drahé komponenty výfukového systému.

Ako sa označujú normy ACEA?

Normy ACEA sú rozdelené do viacerých skupín podľa typu motora a spôsobu použitia.

Skupina A/B je určená pre benzínové motory a ľahké dieselové motory bez špeciálnych požiadaviek na znížený obsah sulfátového popola.

Skupina C zahŕňa oleje s nižším obsahom sulfátového popola, fosforu a síry (takzvané Low SAPS alebo Mid SAPS oleje), ktoré sú vhodné pre vozidlá vybavené filtrom pevných častíc (DPF) alebo benzínovým filtrom pevných častíc (GPF).

Skupina E je určená pre nákladné vozidlá, autobusy a ďalšie úžitkové automobily. Keďže sa v tomto článku venujeme osobným vozidlám, zameriame sa najmä na skupiny A/B a C.

Norma ACEA A3/B4

ACEA A3/B4 patrí medzi najznámejšie a dlhodobo najpoužívanejšie normy. Je určená pre výkonné benzínové aj dieselové motory bez filtra pevných častíc alebo pre niektoré staršie agregáty, ktoré vyžadujú olej s vysokou odolnosťou pri vysokých teplotách.

Oleje tejto kategórie vytvárajú pevný mazací film, veľmi dobre chránia motor pri vysokom zaťažení a sú vhodné aj pre dynamickú jazdu. Často sa používajú vo vozidlách značiek BMW, Mercedes-Benz, Opel či Volkswagen vyrobených pred nástupom filtrov DPF.

Medzi známe produkty tejto kategórie patria napríklad Castrol EDGE 5W-40 A3/B4, Mobil Super 3000 X1 5W-40, Shell Helix Ultra 5W-40, Motul 8100 X-cess 5W-40, Valvoline SynPower 5W-40 alebo Liqui Moly Top Tec 4100 5W-40.

Ak vlastníte starší benzínový alebo dieselový motor bez filtra pevných častíc, práve táto norma býva veľmi často správnou voľbou. Vždy sa však riaďte odporúčaním výrobcu vozidla.

Norma ACEA A5/B5

Norma A5/B5 vznikla s cieľom znížiť spotrebu paliva. Oleje tejto kategórie majú nižšiu viskozitu pri prevádzkovej teplote, čím znižujú vnútorné trenie motora.

Nie každý motor je však na takýto olej konštrukčne pripravený. Ak výrobca predpisuje normu A3/B4, použitie oleja A5/B5 nemusí byť vhodné, pretože tenší mazací film nemusí poskytovať dostatočnú ochranu pri vysokom zaťažení.

Norma A5/B5 sa často objavuje vo vozidlách značiek Ford, Volvo alebo Jaguar Land Rover. Typickými produktmi sú napríklad Castrol Magnatec 5W-30 A5, Mobil Super 3000 Formula F 5W-30 alebo Shell Helix Ultra Professional AF 5W-30.

Norma ACEA C2

S príchodom filtrov pevných častíc začali automobilky vyžadovať oleje s nižším obsahom popola. Tak vznikla skupina C.

ACEA C2 predstavuje oleje so zníženým obsahom sulfátového popola a zároveň s dôrazom na úsporu paliva. Sú vhodné najmä pre niektoré motory Peugeot, Citroën, Toyota, Honda či Mazda.

Oleje C2 pomáhajú chrániť filter pevných častíc pred zanášaním a zároveň prispievajú k nižšej spotrebe paliva. Typickými predstaviteľmi sú TotalEnergies Quartz Ineo ECS 5W-30, Motul Specific 2290 5W-30 alebo Mobil 1 ESP LV 0W-30, pokiaľ spĺňajú požadované OEM schválenia.

Norma ACEA C3

Ak existuje norma, s ktorou sa vodiči stretávajú najčastejšie, je to práve ACEA C3.

Ide o oleje so stredným obsahom sulfátového popola (Mid SAPS), ktoré poskytujú výbornú ochranu motora a zároveň sú bezpečné pre filtre pevných častíc. Využívajú ich mnohé automobilky vrátane BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Audi, Škoda, SEAT, Kia či Hyundai.

Práve oleje ACEA C3 patria medzi najpredávanejšie produkty na trhu. V ponuke AutodielyPRO.sk medzi ne patria napríklad Castrol EDGE 5W-30 LL, Mobil 1 ESP 5W-30, Shell Helix Ultra ECT C3 5W-30, Motul 8100 X-clean EFE 5W-30, TotalEnergies Quartz Ineo Long Life 5W-30, Valvoline SynPower XL-III 5W-30 alebo Ravenol VMP 5W-30.

Ak výrobca vášho vozidla predpisuje normu C3, používajte výhradne olej, ktorý túto normu spĺňa a zároveň má príslušné OEM schválenie.

Normy ACEA C5 a C6 – budúcnosť moderných motorov

V posledných rokoch sa čoraz viac presadzujú normy ACEA C5 a najnovšie aj C6. Sú určené predovšetkým pre moderné motory navrhnuté s dôrazom na čo najnižšiu spotrebu paliva a emisie.

Oleje týchto kategórií majú veľmi nízku viskozitu pri prevádzkovej teplote, no zároveň musia poskytovať dostatočnú ochranu proti opotrebovaniu. Výrobcovia ich používajú najmä v najnovších benzínových aj dieselových motoroch vybavených systémami Start-Stop, turbodúchadlami a filtrami pevných častíc.

Použitie oleja C5 alebo C6 v motore, ktorý je určený pre C3 alebo A3/B4, však nemusí byť správnou voľbou. Každá norma bola vyvinutá pre konkrétne konštrukčné riešenia motora, preto sa vždy riaďte odporúčaním výrobcu vozidla.

Je vyššia norma vždy lepšia?

To je jedna z najčastejších mylných predstáv.

Mnohí vodiči sa domnievajú, že ak existuje novšia norma, automaticky nahrádza tú staršiu. Pri motorových olejoch to však neplatí. Novšia norma neznamená univerzálne lepší olej. Znamená iba to, že bol navrhnutý pre iné technické požiadavky.

Ak výrobca vášho vozidla predpisuje olej ACEA A3/B4, nie je správne nahradiť ho olejom C5 len preto, že ide o novšiu špecifikáciu. Rovnako nie je vhodné meniť normu C3 za C2 alebo naopak, pokiaľ to výrobca výslovne nepovoľuje.

Najbezpečnejším riešením je vždy použiť olej, ktorý presne spĺňa normu uvedenú v servisnej knižke vozidla alebo v technickej dokumentácii výrobcu.

V ďalšej časti článku sa pozrieme na americkú klasifikáciu API. Vysvetlíme si, čo znamenajú označenia SN, SP, CK-4 či FA-4, aké sú rozdiely medzi jednotlivými generáciami a prečo je táto norma dôležitá aj pri európskych automobiloch.

Čo znamená norma API? Americká klasifikácia motorových olejov

Popri európskej norme ACEA sa na obaloch motorových olejov veľmi často stretávame aj s označením API. Ide o klasifikáciu vytvorenú organizáciou American Petroleum Institute, ktorá už desaťročia stanovuje minimálne výkonnostné požiadavky na motorové oleje pre benzínové aj naftové motory.

Hoci bola norma API vyvinutá predovšetkým pre severoamerický trh, dnes ju používajú prakticky všetci významní výrobcovia motorových olejov. Nájdete ju na produktoch značiek Castrol, Mobil, Shell, Motul, TotalEnergies, Valvoline, Liqui Moly, Ravenol, Mannol aj mnohých ďalších. V kombinácii s normou ACEA poskytuje veľmi dobrý prehľad o tom, aké vlastnosti konkrétny olej ponúka.

Na rozdiel od klasifikácie SAE, ktorá určuje viskozitu, norma API hodnotí kvalitu oleja z hľadiska ochrany motora. Posudzuje napríklad odolnosť proti opotrebovaniu, tvorbe kalov a usadenín, stabilitu pri vysokých teplotách, ochranu turbodúchadla či kompatibilitu s modernými emisnými systémami.

Ako sa označujú normy API?

Klasifikácia API používa dve základné skupiny.

Písmeno S označuje oleje určené pre benzínové motory. Pochádza zo slova Service alebo Spark Ignition, teda zážihový motor.

Písmeno C je určené pre dieselové motory a vychádza zo slova Compression Ignition, teda vznetový motor.

Za prvým písmenom nasleduje ďalšie písmeno, ktoré označuje vývojovú generáciu oleja. Čím je druhé písmeno v abecede ďalej, tým modernejšie požiadavky olej spĺňa.

API pre benzínové motory

Počas posledných desaťročí vzniklo viacero generácií API. Staršie normy, ako API SJ alebo SL, sa dnes používajú už len pri starších vozidlách. Moderné automobily najčastejšie vyžadujú normy API SN alebo API SP.

API SN

Norma API SN bola predstavená s cieľom lepšie chrániť moderné benzínové motory pred tvorbou usadenín, opotrebovaním rozvodového mechanizmu a oxidáciou oleja. Zároveň priniesla vyššiu kompatibilitu s motormi vybavenými turbodúchadlom.

Aj dnes patrí medzi veľmi rozšírené špecifikácie a nájdeme ju pri mnohých kvalitných motorových olejoch.

API SP

Najnovšou generáciou pre benzínové motory je API SP. Bola vyvinutá najmä kvôli moderným preplňovaným benzínovým motorom s priamym vstrekovaním paliva.

Tieto motory môžu trpieť javom označovaným ako LSPI (Low Speed Pre-Ignition), teda predčasným samozápalom palivovej zmesi pri nízkych otáčkach a vysokom zaťažení. Ide o jav, ktorý môže pri dlhodobom výskyte viesť až k poškodeniu piestov alebo ojníc.

Oleje spĺňajúce API SP obsahujú moderné balíky aditív, ktoré pomáhajú riziko LSPI výrazne znižovať. Zároveň poskytujú lepšiu ochranu turbodúchadla, rozvodového mechanizmu a časovej reťaze.

Ak vlastníte novšie benzínové vozidlo vybavené prepĺňaným motorom, práve API SP býva najčastejšie odporúčanou špecifikáciou.

API pre dieselové motory

Pri dieselových motoroch sa používajú normy začínajúce písmenom C.

Najznámejšie sú API CH-4, CI-4, CJ-4 a CK-4. Tieto klasifikácie sa využívajú predovšetkým pri úžitkových vozidlách, dodávkach, nákladných automobiloch a priemyselných motoroch.

V osobných automobiloch sa vodiči oveľa častejšie riadia normami ACEA a originálnymi schváleniami výrobcov vozidiel. Napriek tomu sa API na obaloch motorových olejov objavuje veľmi často a predstavuje ďalší ukazovateľ ich kvality.

Stačí sledovať iba normu API?

Nie.

Norma API síce poskytuje dôležité informácie o výkonnosti oleja, sama osebe však nestačí na správny výber.

Moderné európske motory majú často veľmi špecifické požiadavky, ktoré API vôbec nerieši. Preto automobilky vytvárajú vlastné technické špecifikácie, známe ako OEM schválenia. Práve tie sú pri výbere motorového oleja rozhodujúce.

Čo sú OEM schválenia?

Každý výrobca automobilov konštruuje svoje motory trochu odlišne. Líšia sa výrobnými toleranciami, materiálmi, pracovnými teplotami, systémami variabilného časovania ventilov aj emisnými technológiami.

Preto nestačí, aby olej spĺňal iba normy SAE, ACEA alebo API. Musí úspešne absolvovať aj náročné testovanie konkrétnej automobilky.

Ak olej splní všetky požiadavky výrobcu, získa oficiálne OEM schválenie. To je zárukou, že bol testovaný priamo pre dané motory.

Pri výbere oleja by ste preto mali vždy skontrolovať, či sa na obale nachádza schválenie požadované výrobcom vášho vozidla.

Volkswagen – norma VW 504.00 / 507.00

Jednou z najznámejších špecifikácií je Volkswagen 504.00 / 507.00.

Používa sa vo veľkom množstve vozidiel značiek Volkswagen, Audi, Škoda a SEAT vybavených benzínovými aj dieselovými motormi s predĺženým servisným intervalom LongLife.

Oleje spĺňajúce túto normu majú znížený obsah sulfátového popola, chránia filtre pevných častíc a zároveň zabezpečujú vysokú odolnosť pri dlhých intervaloch výmeny.

Medzi najznámejšie produkty patria Castrol EDGE 5W-30 LL, Mobil 1 ESP 5W-30, Shell Helix Ultra ECT C3 5W-30, TotalEnergies Quartz Ineo Long Life 5W-30, Ravenol VMP 5W-30 alebo Valvoline SynPower XL-III 5W-30.

BMW Longlife

Spoločnosť BMW používa vlastné schválenia označované ako Longlife.

Najčastejšie sa stretávame s normami BMW Longlife-01, BMW Longlife-04, pri novších modeloch aj Longlife-12 FE, Longlife-17 FE+ alebo Longlife-22 FE++.

Napríklad BMW Longlife-04 je určená pre mnoho dieselových aj benzínových motorov vybavených filtrami pevných častíc. Oleje s týmto schválením poskytujú výbornú ochranu motora aj pri predĺžených servisných intervaloch.

Mercedes-Benz MB 229.x

Aj Mercedes-Benz používa vlastné technické normy.

Najrozšírenejšie sú MB 229.3, 229.5, 229.51, 229.52 a pri najnovších motoroch aj 229.71 alebo 229.72.

Každá z nich stanovuje presné požiadavky na odolnosť oleja voči oxidácii, ochranu turbodúchadla, kompatibilitu s filtrami pevných častíc či spotrebu paliva.

Pri vozidlách Mercedes-Benz je preto mimoriadne dôležité používať olej s presným OEM schválením.

Opel Dexos

Majitelia vozidiel Opel veľmi dobre poznajú označenie Dexos.

Staršie benzínové motory často vyžadujú Dexos1, zatiaľ čo množstvo dieselových motorov bolo navrhnutých pre Dexos2.

Najnovšou generáciou je Dexos D, ktorá bola vyvinutá pre moderné dieselové motory spĺňajúce najprísnejšie emisné normy.

Mnohí vodiči sa domnievajú, že Dexos2 automaticky nahrádza Dexos1. Nie je to pravda. Každá špecifikácia bola vytvorená pre iné konštrukčné riešenie motora a vždy je potrebné dodržiavať odporúčanie výrobcu vozidla.

Ford, Renault, PSA a ďalšie automobilky

Aj ostatní výrobcovia používajú vlastné technické normy.

Ford využíva špecifikácie WSS-M2C913, WSS-M2C948-B, WSS-M2C950-A či novšie normy pre motory EcoBoost a EcoBlue.

Renault používa schválenia RN0700, RN0710 a RN17, pričom každé je určené pre inú skupinu motorov.

Koncern PSA (Peugeot, Citroën a DS Automobiles) využíva normy B71 2290, B71 2312 alebo B71 2010, ktoré kladú dôraz na ochranu filtrov pevných častíc a nízku spotrebu paliva.

Toyota, Honda, Mazda, Hyundai, Kia, Volvo aj ďalší výrobcovia síce často nevyžadujú vlastnú normu v takej miere ako európske automobilky, no vždy odporúčajú konkrétne viskozity a výkonnostné špecifikácie, ktoré je potrebné dodržiavať.

Pri nákupe motorového oleja preto nikdy nerozhoduje iba značka alebo cena. Najdôležitejšie je, aby olej spĺňal všetky požiadavky výrobcu vášho vozidla – od správnej viskozity cez normy ACEA a API až po konkrétne OEM schválenie. Len vtedy môžete mať istotu, že motor bude spoľahlivo chránený a bude pracovať tak, ako ho navrhli jeho konštruktéri.

 Prehľad OEM schválení motorových olejov podľa značiek automobilov:

Volkswagen | VW 502.00, VW 505.00, VW 504.00 / 507.00, VW 508.00 / 509.00 | 5W-40, 5W-30, 0W-20
Škoda | VW 502.00, VW 504.00 / 507.00, VW 508.00 / 509.00 | 5W-30, 5W-40, 0W-20
Audi | VW 502.00, VW 504.00 / 507.00, VW 508.00 / 509.00 | 5W-30, 5W-40, 0W-20
SEAT | VW 502.00, VW 504.00 / 507.00, VW 508.00 / 509.00 | 5W-30, 5W-40, 0W-20
BMW | BMW Longlife-01, BMW Longlife-04, BMW Longlife-12 FE, BMW Longlife-17 FE+, BMW Longlife-22 FE++ | 0W-20, 0W-30, 5W-30
Mercedes-Benz | MB 229.3, MB 229.5, MB 229.51, MB 229.52, MB 229.71, MB 229.72 | 0W-30, 5W-30, 5W-40
Opel | Dexos1 Gen2, Dexos1 Gen3, Dexos2, Dexos D | 0W-20, 5W-30, 5W-40
Ford | WSS-M2C913-C, WSS-M2C913-D, WSS-M2C948-B, WSS-M2C950-A, WSS-M2C952-A1 | 0W-20, 5W-20, 5W-30
Renault | RN0700, RN0710, RN17, RN17 FE | 0W-20, 5W-30, 5W-40
Peugeot | PSA B71 2290, PSA B71 2312, PSA B71 2010 | 0W-30, 5W-30
Citroën | PSA B71 2290, PSA B71 2312, PSA B71 2010 | 0W-30, 5W-30
DS Automobiles | PSA B71 2290, PSA B71 2312 | 0W-30, 5W-30
Toyota | API SP, ILSAC GF-6A/GF-6B (podľa modelu), ACEA C5 | 0W-16, 0W-20, 5W-30
Lexus | API SP, ILSAC GF-6A/GF-6B, ACEA C5 | 0W-16, 0W-20, 5W-30
Honda | API SP, ILSAC GF-6, ACEA A5/B5 | 0W-20, 5W-30
Mazda | ACEA C3, API SP, Mazda Original Oil Standard | 0W-20, 5W-30
Suzuki | API SP, ACEA A5/B5, ACEA C2 (podľa motora) | 0W-20, 5W-30
Hyundai | API SP, ACEA C2, ACEA C3 | 0W-20, 5W-30
Kia | API SP, ACEA C2, ACEA C3 | 0W-20, 5W-30
Volvo | VCC RBS0-2AE, ACEA C5 | 0W-20, 0W-30
Fiat | Fiat 9.55535-S1, 9.55535-S2, 9.55535-S3, 9.55535-GS1 | 0W-20, 5W-30, 5W-40
Alfa Romeo | Fiat 9.55535-S1, S3, GS1 | 0W-20, 5W-30
Jeep | FCA MS-6395, Fiat 9.55535 | 0W-20, 5W-30
Porsche | Porsche A40, Porsche C30, Porsche C40, Porsche C20 | 0W-30, 5W-30, 5W-40
Nissan | API SP, ACEA C3 | 0W-20, 5W-30
Mitsubishi | API SP, ACEA C2/C3 | 0W-20, 5W-30
Subaru | API SP, ILSAC GF-6 | 0W-20, 5W-30

Ako si byť istý správnym výberom?

Výber motorového oleja by sa nikdy nemal zakladať na odhadoch alebo odporúčaniach z internetových fór. Rozhodujúce sú technické požiadavky výrobcu vozidla.

Najspoľahlivejším spôsobom je overenie podľa VIN čísla, servisnej dokumentácie alebo originálneho katalógu výrobcu. Tak máte istotu, že zvolený olej bude spĺňať správnu viskozitu, normy ACEA, API aj OEM schválenia.

Ak si neviete rady, odborníci z AutodielyPRO.sk vám pomôžu vybrať motorový olej presne podľa vášho vozidla. Správne zvolený olej je investíciou do spoľahlivosti motora, nižších prevádzkových nákladov a jeho dlhej životnosti.